foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

    ZŠ a ZUŠ Petřvald

    Školní 246, příspěvková organizace

Kontakt ZŠ

ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, 
příspěvková organizace

Ulice: Školní 246
Město: Petřvald
PSČ: 735 41

IČO: 73184985 

Telefonní kontakty:

ZŠ na ul. Školní:
tel.: +420 596 542 936

tel.: 702 119 818

ZŠ na ul Závodní:
tel.: +420 596 542 949

Pouze v případě,
že se nemůžete
dovolat na výše
uvedené číslo.
Volejte:

tel.: 601 564 852

 

e-mail: zsazuspetrvald@seznam.cz

Datová schránka: skbmjhq

„Nové cesty za jazykovým věděním“  aneb petřvaldské děti v Londýně

Na konci  loňského školního  roku jsme se zapojili do projektu (reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.00/56.2536) na základě výzvy č. 56 OPVK pod názvem „Nové cesty za jazykovým věděním“. Díky němu naše škola dostala příležitost zorganizovat pro vybrané žáky  týdenní výjezd do Velké Británie.

V průběhu letních prázdnin byl škole tento jazykově-poznávací zájezd povolen. Nastalo hektické období hledání vhodné cestovní agentury a spousty papírování, na jehož konci bylo na základě rozřazovacích testů vybráno 20 kandidátů, kteří navštívili v termínu 12. – 18. října Velkou Británii, konkrétně Londýn a jeho okolí. Naši žáci absolvovali velmi dlouhou cestu přes několik zemí  eurozóny - Německo, Belgii, Holandsko, Francii, kde jsme se v Calais nalodili na ranní trajekt. V průběhu více než hodinu dlouhé plavby jsme byli odměněni krásným, ale větrným výhledem z paluby na pobřeží Francie a samotný přístav. Plavba se dětem moc líbila, někteří, protože byly opravdu velké vlny, měli co dělat, aby se udrželi na nohou. Po příjezdu do Doveru jsme si udělali několikahodinovou zastávku, kdy jsme obdivovali Dover cliffs a pokochali jsme se i pohledy z nedaleké vyhlídkové restaurace. Ve večerních hodinách jsme přijeli do městečka Catford, předměstí Londýna, kde byla většina dětí ubytována v černošských rodinách, z čehož měli někteří velký multikulturní zážitek. Jejich dočasní rodiče, tzv. „hostmothers“ and „hostfathers“ si každý večer české děti vyzvedávali a ráno po snídani je opět rozváželi na zvolené místo, tzv. „meeting point“. Žáci si během pětidenního pobytu v britských domovech mohli vyzkoušet jaké to je, když druhá strana umí pouze anglický jazyk. Někteří dokonce naučili své hostitele několik frází a slůvek v češtině. Součástí pobytu byla povinná devítihodinová výuka v jazykové škole. Byly vytvořeny skupiny a poté, co byly děti rozděleny, mohlo vyučování začít. Žáci ohodnotili i tuto zkušenost jako pozitivní, a dokonce neměli problém s porozuměním. V polední pauze jsme všichni s průvodcem navštívili nedalekou observatoř a nultý poledník na Greenwichi. Přitom jsme se dozvěděli, že stojíme na místě, kde se natáčel známý film Piráti z Karibiku. Obdivovali jsme i více než sto let starou dřevěnou plachetnici Cutty Sark a zaútočili i na nedaleké obchůdky se suvenýry.  Následovala teplá večeře s noclehem v rodinách a po oba další dny několikakilometrové pochody metropolí Londýn. Zde jsme první den absolvovali Southbank Walk (procházku po jižním břehu Temže), mohli obdivovat zvedací most Tower Bridge, který je natřen modrou královskou barvou.  Nahlédli jsme i do St. Catherine´s Docks, kde snad náhodou kotvila královnina zlatá loďka využívaná pro zvláštní příležitosti. Prošli jsme kolem Shakespearova divadla Globe Theatre a nechyběl ani the Tower of London, který ukrývá  korunovační klenoty a jehož historie sahá až do 11. století a vlády Viléma Dobyvatele. Při dalším poznávání města jsme mohli obdivovat dílo architekta Ch.Wrena, který  navrhl  St.Paul´s Cathedral i samotné finanční centrum se spoustou světových bank, pojišťoven i londýnskou burzou. Na tomto místě na nás velmi příjemně zapůsobil styl oblékání samotných finančníků a úředníků. Odpoledne jsme měli rezervovány lístky na London Eye – turistickou atrakci, kde se nám naskytl dechberoucí výhled na celý Londýn         a nejen to. Díky dobré viditelnosti byla tato obří atrakce velikým adrenalinovým zážitkem. Tím ovšem prohlídka nekončila. Navštívili jsme 4D projekci zaměřenou na Londýn, která se všem dětem velmi líbila. Děti lákaly i trhy, Covent Garden, které byly v 70. letech přebudovány na turistickou atrakci        a dodnes neztratily nic ze své oblíbenosti. Na tomto místě jsme nasáli atmosféru prodeje a obdivovali hudebníky i jiné umělce, kteří v kavárnách zpříjemňovali čas turistům i místním. Viděli jsme také střídání stráží u Buckinghamského paláce, kde jako každý den bylo hodně živo a neměli jsme se téměř kde směstnat, dále pak známou Oxford Street – ulici, kde jsme se podivovali butikům věhlasných světových značek a cenám většiny vystaveného zboží.  Zastavili jsme se i na Trafalgar Square kde jsme na skok zavítali do National Gallery, ale naše žáky stejně nejvíce upoutaly tzv. živé sochy.  Na závěr jsme absolvovali National History Museum. Tam si přišli na své jak ti, kteří mají rádi drobné živočichy, tak i ti, kteří obdivují vyhynulé druhy či kostry dinosaurů. Můžeme konstatovat, že za krátkou dobu jsme shlédli maximum památek a o podívanou zkrátka nebyla nouze. Myslím si, že nebudu lhát, když za všechny zúčastněné řeknu na závěr jediné. Děkujeme za tuto jedinečnou multikulturní zkušenost  a přejeme si, aby takovýchto projektů do budoucna přibývalo.

                                 Mgr. Jana Güntherová, Mgr. Julie Janková , ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, přísp. org.

 

 

<p><iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/p5ohGoCo-1A" width="560"></iframe></p>

 

Copyright © 2018 Mgr. Roman Pluta, DiS. Rights Reserved.