foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

    ZŠ a ZUŠ Petřvald

    Školní 246, příspěvková organizace

Kontakt ZŠ

ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, 
příspěvková organizace

Ulice: Školní 246
Město: Petřvald
PSČ: 735 41

IČO: 73184985 

Telefonní kontakty:

ZŠ na ul. Školní:
tel.: +420 596 542 936

tel.: 702 119 818

ZŠ na ul Závodní:
tel.: +420 596 542 949

Pouze v případě,
že se nemůžete
dovolat na výše
uvedené číslo.
Volejte:

tel.: 601 564 852

 

e-mail: zsazuspetrvald@seznam.cz

Datová schránka: skbmjhq

Dílny čtení

     Knihy do školy!! Tak by mohl znít neoficiální název projektu s docela složitým názvem, který zní Nové cesty za jazykovým věděním (reg. č. p. CZ. 1. 07. /1. 1. 00/56.2536 na základě výzvy  č. 56 OPVK). Naší škole se ho podařilo získat pro rozvoj jazykového vzdělávání také v mateřském jazyce. V praxi to znamená, že jsme nakoupili knihy téměř za 100 000 Kč. Jsou tak po ruce učitelům a hlavně dětem, které tak mohou lépe odstartovat svou cestu za poznáním, že kniha může být opravdu dobrým přítelem i mladého člověka.

 

Čtenářské dílny – organizace a zajištění

 

   Čtenářské dílny umožňují rozvíjet čtenářství u dětí jiným způsobem než v klasické hodině literární výchovy. Základem je souvislé čtení textu knihy (ne úryvku) sedm až dvacet minut bez vyrušování. Děti čtou nabídnuté nebo své knihy. Cílem je získat jejich zájem o dočtení vybrané knihy, což je podle nás předpokladem pro jejich pozdější samostatný výběr knih. V hodinách se také vedou debaty o přečteném, pracuje se různými metodami na zlepšování porozumění čtenému textu. Hodiny mají být příjemné, zajímavé a různorodé. Podporujeme zájem dětí, rozvíjíme jejich schopnost komunikovat o knize a spojovat poznatky z textů s vlastními prožitky.

    Pro příjemnou atmosféru, která by měla být se čtením knih vždy spojená, využíváme nově zařízenou relaxační místnost. Máme zde hezké vybavení poskytnuté vedením města. Koberec, křesla, pohodlnou pohovku a nábytek na uskladnění knih.

    Projekt zkoušíme v pěti třídách našich škol na prvním i druhém stupni, také v jedné třídě na Masarykově škole. Dílny čtení probíhají v prvním pololetí školního roku 2015/2016.

Vedení školy náš učitelský záměr zlepšit čtenářskou úroveň našich dětí velmi podporuje. Máme nový příjemný prostor nejen pro čtení knih, ale i pro další školní aktivity, mohli jsme se zúčastnit kvalitního školení, měli jsme prostor pro svobodný výběr knih, máme podporu při všech aktivitách pro rozvoj čtenářství. V posledních dvou letech například chodíme na program Listování, pořádáme vánoční akci spjatou se Dnem dětské knihy nebo spolupracujeme s knihovnou nabízející nám programy a besedy přímo pro potřeby vyučování.

Věřím, že práce spjatá s Dílnami čtení i naše snaha skončí úspěšně a jejich výsledkem budou noví petřvaldští čtenáři. Tak zní i cíl našeho projektu – podpořit výchovu aktivních a hlavně samostatných čtenářů, a tak i zvýšit šanci naší mládeže na získání kvalitního vzdělání.

 

 Mgr. Lenka Kocurková, ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, přísp. org.

 

 

Další články:

Beseda se spisovatelem

    Naše spolupráce s Městským kulturním střediskem v Petřvaldě, pro nás zjednodušeně s knihovnou, velice dobře pokračuje. Už dva roky například využíváme nabídku na setkání s hercem a propagátorem čtení moderních knih Jakubem Hejlíkem, který přijíždí se svým výborným  programem Listování. Paní knihovnice nám také poskytly cenné rady pro výběr knih pro naše Dílny čtení a nyní zorganizovaly besedu se spisovatelem, cestovatelem a tvůrcem televizních programů Arnoštem Vašíčkem.

Číst dál...

Copyright © 2018 Mgr. Roman Pluta, DiS. Rights Reserved.