foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

    ZŠ a ZUŠ Petřvald

    Školní 246, příspěvková organizace

Kontakt ZŠ

ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, 
příspěvková organizace

Ulice: Školní 246
Město: Petřvald
PSČ: 735 41

IČO: 73184985 

Telefonní kontakty:

ZŠ na ul. Školní:
tel.: +420 596 542 936

tel.: 702 119 818

ZŠ na ul Závodní:
tel.: +420 596 542 949

Pouze v případě,
že se nemůžete
dovolat na výše
uvedené číslo.
Volejte:

tel.: 601 564 852

 

e-mail: zsazuspetrvald@seznam.cz

Datová schránka: skbmjhq

Naše dobrodružství na výletě
aneb reportáž ze školního výletu VII. B a VI. A

Po dlouhé cestě autobusem jsme konečně dorazili na naši první zastávku školního výletu, byly to Javořické jeskyně v obci Javoříčko. Cestou k jeskyním, které byly na vysokém kopci, jsme narazili na památník masakru, který se zde stal. Dne 5. května 1945, několik dní před koncem války tady bylo 38 mužů zabito jednotkami SS. U památníku jsme se zastavili a uctili jejich památku.

Cestu do strmého kopce si nikdo neužíval do chvíle, kdy jsme narazili na schody. A paní učitelka vymyslela závod o nejrychlejšího běžce do schodů, který vyhrál Honza Kroupa s časem 12 sekund, já – Lukáš - jsem byl druhý s časem 13 sekund. K jeskyním jsme dorazili vyčerpaní během do kopce, ale přišli jsme brzy, proto jsme měli dost času na odpočinek.

V jeskyních to bylo opravdu úžasné. Javořické jeskyně nalezl Vilém Švec. Naše prohlídka začala obvyklým poučením o tom, že na krápníky se nesahá, kterému natěšený dav dětí nevěnoval pozornost. Když paní průvodkyně otevřela dveře a vyvalila se ven ta neskutečná vlhkost a zima, všichni se otřásli, ale časem si na těch 7 stupňů zvykli. Jak jsme procházeli jeskyněmi dělenými na dómy, všímali jsme si krásných vápencových tvarů. Útvary, které se v jeskyních vytvářejí, se nazývají krápníky. Ty, které rostou ze země se jmenují stalagnity a ty rostoucí ze stropu stalagtity. Ty, které se pak spojí z obou stran, jsou stalagnáty. Viděli jsme dva krápníky, které byly jen kousíček od sebe a vypadaly, že se zanedlouho spojí. Ovšem průvodkyně říkala, že jelikož už se v té části nevyskytuje voda, krápníky se nikdy nespojí, a proto se jim říká Marné naděje. Dóm gigantů byl největší, měl 60 metrů na délku a 14 metrů na výšku, byly v něm třeba krápníky jménem Želva nebo Krokodýl. Další dóm byl pohádkový, byl v něm Krakonoš, Sv. Václav a Cyril s Metodějem. V pohádkovém dómu naše prohlídka končila, po východu z jeskyně si hodně lidí koupilo na památku upomínkové kameny nebo turistické známky.

Po prohlídce jeskyní jsme jeli do historického areálu Bouzov. Tam jsme měli možnost si prohlédnout vyhlídku na největším dřevěném Trojském koni v Evropě. Měřil 12 metrů a vážil 50 tun! Mohli jsme si zastřílet z kuše a revolveru. A pak už jsme si sedali do hlediště a sledovali jsme představení Rytíři a lapkové. Vystupující nám také sehráli rytířsky turnaj tří rytířů a dvou pážat. Souboj jsme si mohli zkusit i my a z naší třídy v turnaji zvítězil Jirka Hanidžiar.

Zájemci pak mohli zažít prohlídku hradu Bouzov, který byl založen někdy v 13. století a patřil pánům z Poděbrad. Je také možné, že se zde narodil Jiří z Poděbrad, ale to je pouze spekulace. Hrad jednou dokonce vyhořel, ale byl znovu postaven. V 17. století patřil Řádu německých rytířů, který byl založen roku 1190 a jejich erb má černý kříž na bílém poli. V 19. století ho pak odkoupil Evžen Habsburský. Bouzov je gotický hrad, ale i tak je tu spousta věcí v renesančním slohu například jídelna. Na hradě je také 30 kusů kachlových kamen, jelikož to byl v té době jediný zdroj tepla, které proudilo hradem teplovzdušnými průduchy. Na hradě je též spousta zajímavostí, lomená klenba, konzoly, vitrážová okna, kazetový strop a výtah na jídlo.

Na Bouzově se také chovali medvědi (Mece, Pece, Bambu). Ti bydleli ve speciální místnosti pro stráže velmistra. V tomto pokoji je také Norimberský lustr a krb s jelenem. Nachází se zde i rytířský sál, který je přes dvě patra a to z něj činí největší sál na hradě. Na stropě je slunce, které je 9 metrů vysoko. Je tam také věž Hláska nebo pískovcový reliéf, znázorňující Alžbětu, jak nese chléb chudým.

Na hradě se nám opravdu líbilo a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Většina třídy si výlet celkově užila a už se těšíme na příští rok.

Anna Dronská a Lukáš Fajkus

 

Copyright © 2018 Mgr. Roman Pluta, DiS. Rights Reserved.