foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

    ZŠ a ZUŠ Petřvald

    Školní 246, příspěvková organizace

Historie na vlastní oči

4. dubna 2016 se žáci 9. ročníku zúčastnili exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi. Tato akce se uskutečnila v minulých letech již několikrát, a protože se vždy setkala s ohlasem, proběhla znovu. Pomohla žákům lépe se vcítit do osudů lidí, kteří prošli koncentračním táborem. Průvodkyně nám ukázala prostory pracovního tábora Auschwitz i vyhlazovacího tábora Birkenau.

Dojmy z návštěvy těchto míst nejlépe vyjádřil Vojtěch Gellnar, žák IX. B, který po návratu z Osvětimi napsal:  „Kolem 9 h jsme byli v Polsku v Osvětimi. Vešli jsme dovnitř a tam nás zkontrolovali jako na letišti. Vzali jsme si sluchátka a vysílačky a vyzvedla si nás paní průvodkyně, která nás provázela celým táborem. Ukázala nám, kde Židé za 2. světové války bydleli, pak nám ukazovala vlasy, boty, kufry, brýle, nádobí, co za sebou zanechali. Pak nám taky ukazovala plynovou komoru a pece, kde se spalovali. Takový zážitek vám zůstane na celý život, a až tohle místo navštívíte, pak si uvědomíte, co to je svoboda a jak je lidský život cenný.“

V podobném duchu se nesly i reakce ostatních žáků, což nejlépe svědčí o tom, že akce splnila svůj účel. Za organizaci a zajištění celé akce patří velké díky p. učitelce Mgr. Lence Kocurkové.

 

Mgr. Jana Jiříčková, Mgr. Petra Cyroňová

                                                                                                             ZŠ a ZUŠ Petřvald Školní 246, přísp. org.

Copyright © 2018 Mgr. Roman Pluta, DiS. Rights Reserved.