Projektový den - putování vesmírem

14.03.2022 07:06

PUTOVÁNÍ VESMÍREM

Vesmír - nekonečný, pro někoho možná nepochopitelný prostor. Nikoliv už pro žáky devátých tříd naší základní školy, kteří se ve dnech 8. a 9. února vypravili do vesmíru prostřednictvím vzdělávací „fulldome show“ s názvem Ze Země do vesmíru a Neuvěřitelný vesmír. Akce se uskutečnila v rámci projektu „Podpora rozvoje vzdělávání v ZŠ a ZUŠ Petřvald III“ registrační číslo CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0018440.

V kopuli mobilního digitalizovaného planetária se před očima žáků rozprostřela nejen nekonečná obloha s milióny hvězd, ale svoji tajuplnost odhalily také planety Sluneční soustavy a naše domovská galaxie Mléčná dráha. Projekce nabídla žákům cestu nebeskými objevy, jež vedla od teorií starověkých astronomů až po dnešní výzkum vesmíru nejmodernějšími dalekohledy a meziplanetárními stanicemi.

Interaktivním výkladem byli žáci zážitkovou formou vtaženi do programu a v diskusi mohli zúročit své dosavadní klíčové znalosti, které získali v hodinách zeměpisu, přírodopisu a fyziky. Lektorka pohotově a srozumitelně reagovala na odpovědi a dotazy žáků, ale i pedagoga.

Přínosem projektového programu byla rovněž reflexe žáků v podobě samostatné práce nad pracovními listy připravenými speciálně k dané problematice. Žáci v závěru vyhodnotili projektový den za velmi zdařilý, atraktivní, přínosný a vyjádřili poděkování všem organizátorům, kteří se podíleli na přípravě a průběhu tohoto naučného projektu.

Mgr. Zdeňka Jarolímová, učitelka